NOVICE
PRIJAVA NA E-NOVICE
Med prvimi bodite obveščeni o akcijah, razmerah na trgu ter ostalih ugodnostih, katere vam ponujamo.
November 2024 na finančnih trgih
Novembra je donosnost ameriških delnic po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah presegle donos drugih trgov. Ti so bili pod pritiskom zaradi povišanja trgovinskih dajatev, s čimer grozi novoizvoljeni predsednik ZDA, predvsem proti glavnim trgovinskim partnerjem Mehiki in Kanadi, kar je povzročilo obsodbe in opozorila njunih voditeljev.
Ameriški trgi so zrasli na podlagi pričakovanj, da bo Trumpov program spodbudil gospodarsko rast, znižal davke in zreduciral regulacijo. Poleg osvojitve Bele hiše je republikanska stranka pridobila tudi nadzor nad obema domovoma kongresa, kar bi lahko Trumpu olajšalo izvajanje predvolilnih obljub. Indeksi Dow Jones, S&P500 in Nasdaq Composite so novembra pridobili 7,54%, 5,73% oziroma 6,21%.
Poleg rasti kapitalskih trgov je vrednost pridobil tudi dolar, in sicer 2,83% v primerjavi z evrom, in mesec zaključil pri 1,0575 USD/EUR. To je posledica nižjih pričakovanj, da bo ameriška centralna banka še naprej zniževala obrestno mero, saj bi načrtovane tarife verjetno ponovno povečale inflacijo. Kljub temu je Federal Reserve na novembrski seji ponovno znižala obrestne mere za 25 bazičnih točk na 4,50-4,75%, pri čemer njeni predstavniki ocenjujejo, da so se razmere na trgu dela na splošno umirile, čeprav je bila inflacija še vedno nekoliko povišana. Poročilo o dohodkih (brez upoštevanja kmetijskih dejavnosti – nonfarm payrolls) je pokazalo, da je bilo oktobra dodanih le 12.000 delovnih mest. Vendar pa je bilo poročilo zaradi vpliva orkanov in stavk delavcev obravnavano kot statistična izjema. Letna inflacija se je oktobra povečala na 2,6% (septembra je znašala 2,4%).
Moč dolarja je povzročila, da se je cena zlata in drugih plemenitih kovin malenkost znižala, pri čemer so terminske pogodbe na zlato izgubile 3,35% na 2681 $ za unčo, terminske pogodbe na srebro pa so zdrsnile za 6,41%.
Evropski indeksi so beležili mešane rezultate, pri čemer je nemški DAX pridobil 2,88%, medtem ko je francoski CAC padel za 1,57%, Kombinirani Eurostoxx50 je izgubil skromnih 0,48%. Slovenski SBITOP je novembra pridobil 1,49%.
Izvozniki so bili v središču pozornosti kot posledica zaskrbljenosti zaradi morebitnih carin iz ZDA, pa tudi zaradi oslabljenega povpraševanja iz Kitajske, vendar se lahko močnejši dolar (oz. šibkejši evro) izkaže za koristnega za evropske izvoznike. Letna inflacija v euroobmočju je novembra znašala 2,3%, medtem ko je pred tem oktobra znašala 2,0%. To je še vedno blizu ciljne obrestne mere ECB in verjetno ne bo pomenilo bistvene spremembe pri vodenju denarne politike Evropske centralne banke. ECB naj bi tako decembra ponovno znižala obrestne mere.
Tudi azijske delnice, zlasti izvozniki, so novembra beležili padce po Trumpovi volilni zmagi in zaskrbljenosti zaradi morebitnih carin. Japonski indeks Nikkei je denimo zdrsnil za 2,23%, medtem ko je indeks Hang Seng (v Hong Kongu) izgubil 4,40%, dodatno obremenjen zaradi povečanih napetosti med ZDA in Kitajsko glede medsebojne trgovine in tehnološke prevlade.
Dogajanje na trgih povzema Rudy Marchant, vodja službe za upravljanje naložb.
Dodajamo pregled ključnih finančnih kategorij (november 2024). Več o dogajanju na trgih lahko preberete v rubriki Strokovni članki. Informacije o poslovanju skladov lahko pridobite v mesečnih poročilih.