NOVICE

PRIJAVA NA E-NOVICE

Med prvimi bodite obveščeni o akcijah, razmerah na trgu ter ostalih ugodnostih, katere vam ponujamo.

 

Prijava

14.04.2025

Marec 2025 na finančnih trgih

Novice o tarifah so marca na dnevni ravni pretresale trge. Trgovinska vojna se je pospešila, ko so Trumpovi 25-odstotni uvozni davki na kanadsko, mehiško in kitajsko blago stopili v veljavo po enomesečnem odlogu. Te poteze so sprožile hiter povračilni ukrep Kanade, ki je uvedla obsežen sveženj carin na ameriške izdelke, medtem ko je Kitajska vrnila z dajatvami do 15 % na ameriško kmetijsko blago. Teden dni kasneje, potem ko so ameriški indeksi utrpeli najmočnejšo izgubo v pol leta, je Trump napovedane carine znova ustavil. Ker novice o tarifah še naprej vsakodnevno povzročajo negotovost, pričakovanja o recesiji v ZDA leta 2025 pridobivajo zagon, saj so nekatere največje ameriške banke močno znižale napovedi BDP. Vlagatelji so proti koncu četrtletja z nervozo pričakovali 2. april, ki ga je Trump poimenoval »dan osvoboditve« in napoved še širšega obsega carin.

 

Marca so Dow Jones, S&P500 in Nasdaq Composite izgubili 4,20 %, 5,75% oziroma 8,21 %. Poleg tega je ameriški dolar izgubil 4,26 % v primerjavi z evrom in končal pri 1,0817 USD/EUR.

 

Tarifne negotovosti so prizadele tudi evropske in druge trge zaradi skrbi, da bi se izvoz EU in drugih držav v ZDA lahko soočil s carinami. Nemški DAX, francoski CAC in Eurostoxx 50 so izgubili 1,72 %, 3,96 % oziroma 3,94 %. Slovenski indeks SBI Top je izgubil 1,46 % in ostaja med najmočnejšimi v Evropi v celotnem prvem četrtletju po zvezdniških donosih januarja in februarja s skupnim donosom 20,78 %.

 

Inflacija v EU se je medtem postopno znižala na le 2,3 % februarja in 2,2 % marca. To je Evropski centralni banki (ECB) omogočilo ponovno znižanje obrestne mere za 0,25 odstotne točke na 2,50% - najnižje v zadnjih 2 letih. Dodatno zmanjšanje za 0,25 odstotne točke je predvideno še v aprilu.

 

Indeks FTSE v Združenem kraljestvu je izgubil 2,58 %, medtem ko je britanska valuta funt izgubila 1,53 % glede na evro.

 

Najmočnejši trg v marcu sta bila kljub tarifnim grožnjam ponovno Kitajska in Hongkong, pri čemer je bil hongkonški indeks Hang Seng eden redkih indeksov, ki je v marcu pridobil skromnih 0,78 %.

 

Japonski indeks Nikkei je zdrsnil za 4,14 %. Makroekonomski podatki na Japonskem pa se izboljšujejo, saj se donosnost japonskih državnih obveznic povečuje zaradi pozitivne inflacije in podatkov o rasti plač.

 

Rudarji zlata so imeli marca v povprečju odlične borzne donose, saj se cena te plemenite kovina še naprej dotika najvišjih vrednosti vseh časov in je marca pridobila 10,60 % na 3.150 USD za unčo. To je posledica tržnih negotovosti zaradi carin, pričakovanja recesije v ZDA in slabitev dolarja, kar spodbuja vlagatelje k zaščiti pred tržnim tveganjem.

 

Dogajanje na trgih povzema Rudy Marchant, vodja službe za upravljanje naložb.

 

Dodajamo pregled ključnih finančnih kategorij (marec 2025). Več o dogajanju na trgih lahko preberete v rubriki Strokovni članki. Informacije o poslovanju skladov lahko pridobite v mesečnih poročilih.