STROKOVNI ČLANKI

14.12.2020

Kje smo ali kam gremo?

Merjenje temperature trga

 

Večina naložbenih strategij vlagateljev danes predstavlja poskus ugibanja o prihodnjem razvoju dogodkov. To v praksi pomeni, da se preigravajo scenariji okoli tega, kateri bodo prevladujoči trendi v bodoče in nato v drugem koraku, kateri naložbeni razredi bi od takega razvoja dogodkov imeli največ koristi. Gre torej za ugibanje o tem, kaj se bo dogajalo jutri in temu primerno prilagajanje naložb.

 

Tako razmišljanje se zdi na prvi pogled običajno, v končni fazi vlaganje vsi razumemo kot stava na neko bodočo rast premoženja. Vendar je mogoče na to gledati tudi drugače. In večina najuspešnejših dolgoročnih vlagateljev tipa Warren Buffett počne ravno to. Ne ukvarjajo se prav dosti s špekuliranjem o bodočih trendih, temveč se sprašujejo, kje smo danes.

Bodočnost je neznanka. Nihče je ne more pravilno predvideti. Še vreme lahko dokaj zanesljivo napovemo le za tri do štiri dni vnaprej, potem pa so zadeve že bolj podvržene nezanesljivosti. Podobno velja na kapitalskih trgih. Je kdo pred letom dni vedel, da bo letošnje leto zaznamovano z epidemijo koronavirusa? Je pred tridesetimi leti kdo vedel, da bomo danes kopali litij za uporabo v baterijah za shranjevanje električne energije? Je takrat kdo vedel, da bo Nemčija ustavila obratovanje svojih jedrskih elektrarn? Kdo je pravilno napovedal odhod Velike Britanije iz EU pred desetletjem? To so vse nepredvidljivi dogodki in če se danes lotimo razmišljanja o tem, kako bo naša družba zgledala čez deset ali dvajset let je možnosti nešteto. Prav toliko je tudi možnosti, da bodo naše napovedi zgrešene.

 

Te nezanesljivosti se določen del vlagateljev zaveda zato se ti ne podrejajo trendom in ne skušajo ugibati, katera bo jutrišnja vroča zgodba, temveč se ukvarjajo z analizo trenutnega stanja. Po domače rečeno, merijo trenutno temperaturo trga. Zavedajo se, da se trgi zaradi človeške narave obnašajo ciklično, kar pomeni da običajno nihajo med dvema ekstremoma. Zanje je torej bolj pomembno ugotavljanje, kje na tej krivulji nihanja se danes nahajamo, oz. če smo bolj natančni ali smo morda blizu katerega od obeh ekstremov. Govorimo seveda o ekstremnem optimizmu na eni strani in ekstremnem pesimizmu na drugi strani. Zaznavanje teh dveh situacij je odločilno za naše dolgoročne donose.

 

Seveda to početje ni enostavno predvsem za to, ker je tako merjenje temperature močno odvisno od izkušenj in karakternih lastnosti vlagatelja. Take vrste vlagatelj se bo namreč pogosto znašel v dilemi, ko njegovo zaznavanje določenega ekstrema sovpada s situacijo, ko mora dejansko plavati proti toku večine ostalih tržnih udeležencev, kar je seveda zelo težko. Pri ekstremnem optimizmu se mora tak vlagatelj torej sprijazniti z bolj defenzivno vlogo v času, ko se vsi okoli njega bahajo z enostavnimi zaslužki, na drugi strani v trenutkih ekstremnega pesimizma pa mora tak vlagatelj zbrati res veliko poguma za vstopanje na trg ravno v času, ko se vse ruši in drugi bežijo v varno zavetje. Večino časa med obema ekstremoma pa je predvsem en velik dolgčas.

Kako so včasih naše babice in mame uspele s polaganjem rok na čelo ugotoviti ali ima otrok vročino? Z izkušnjami seveda. In podobno je z merjenjem temperature trga. Razumeti je treba, katere signale preverjamo. Iščejo se vzorci, ki kažejo na odstopanje od običajnega. Pri tem gre tako za vzorce obnašanja udeležencev na trgu (sentiment) kot tudi na relativne kazalnike finančnih vrednotenj in drugih kategorij (fundamenti trga). Nekaj takih splošnih vprašanj oz. testov smo denimo pripravili v nadaljevanju: 

 

 

VROČE

HLADNO

Kaj pravijo kupci

Optimistično kupujejo

So v manjšini

Kaj pravijo prodajalci

So v manjšini

Pesimistično prodajajo

Kaj pravijo naslovi medijev

Pozitivni do priložnosti na trgih

Negativni do priložnosti na trgih

Odnos do alternativnih naložb

Navdušeno sprejete

Zavračane

Dostop do kapitala ali posojil (kreditni cikel)

Enostaven

Otežen

Kazalniki vrednotenj delnic

Relativno visoki

Relativno nizki

Dividende

Vlagateljev pretežno ne zanimajo

Pomemben vir donosa

Gospodarstvo

Raste

Stagnira

Pričakovanja

Pozitivna

Negativna

Razlike v ceni glede na tveganost (spread)

Nizke

Visoke

Popularne strategije in obnašanje javnosti

 

Agresivnost, optimizem, drznost, zasledovanje vročih zgodb, manj optimistične možnosti so potisnjene v ozadje

Previdnost, pesimizem, varnost, zavračanje pozitivnih možnosti, vztrajanje pri absolutni varnosti naložb

 

Če se večina vaših odgovorov na ta vprašanja danes nahaja pod stolpcem vroče, potem velja razmisliti o bolj defenzivnem pristopu do tveganih naložb, saj taki pogoji nakazujejo možnost podpovprečnih bodočih donosov. Nasprotno velja za obnašanje v primeru, da zaznamo stanje v stolpcu hladno. To se je denimo za kratek čas zgodilo sredi letošnjega marca, ko smo tudi v našem takratnem članku opozorili, da so nivoji panike na trgih ekstremni, kar obeta pozitivni preobrat, ki se je tudi dejansko zgodil. Danes je temperatura trga seveda popolnoma drugačna od tistih divjih marčevskih dni, vsaj po našem mnenju se večina indikatorjev temperature kapitalskih trgov znova nahaja v stolpcu vroče.

 

Peter Mizerit
Vodja službe za upravljanje s tveganji