STROKOVNI ČLANKI

09.04.2020

Povratek optimizma

Na borzah znova bolj veselo

 

Ameriške borze (sledijo pa seveda tudi ostale) so se po dveh tednih naposled povzpele do sredine ravni popravka, ki smo ga napovedali v našem predhodnem poročilu. Pretirano panična, oversold situacija iz konca marca se je na ta način očistila, kar se lepo vidi tudi iz priloženega grafa razmerja med bikovsko in medvedje razpoloženimi vlagatelji (Bullish Percent Index).

 

 

Preberite si naš članek izpred dveh tednov in boste videli, kje se je takrat nahajal ta isti indikator. Iz popolne panike, ko na borzah praktično ni bilo več skorajda niti enega samega optimista (kupca), se danes znova vračamo v normalno stanje. Ne le normalno, temveč že kar optimistično, saj je vrednost tega indikatorja poskočila na najvišje ravni v zadnjih dveh letih. Strahu vlagateljev torej ni več in s tem je najbolj enostavni, predvidljivi in pričakovani del popravka sedaj za nami. Del popravka je posledica čisto tehničnih razlogov (prevelika kulminacija panike in prodajnega pritiska v sredini marca, ki sta se po nekaj dneh iztrošila in odprla pot hitremu odboju navzgor), del popravka pa seveda vlečejo nekoliko bolj pozitivne novice o umiritvi stopnje rasti okužb iz tistih evropskih držav, ki jih je kriza najbolj prizadela (Italija) ter obsežni spodbujevalni ukrepi s strani centralnih bank in vlad širom sveta.

 

Ameriški borzni indeks S&P500 bo v naslednjih dneh oz. tednih poskušal prebiti pomembne odporne ravni med vrednostmi 2.600 in 2.900 točk. Če mu to ne uspe, bo seveda najprej na vrsti ponovno testiranje marčevskega dna pri vrednosti 2.200 točk. Nadaljevanje rasti indeksa S&P500 preko vrednosti 2.900 in celo nad 3.000 točk, pa bi znova vzpostavila precenjeno stanje, ki je karakteriziralo leto 2018 in 2019. Morda celo še bolj precenjeno, ker je sedaj zaradi škode povzročene z ustavitvijo globalnega gospodarstva in trgovine pričakovati, da bodo dobički podjetij vsaj nekaj let pod vrhovi, zabeleženimi leta 2018.

 

 

 

Peter Mizerit
Vodja službe za upravljanje s tveganji