NOVICE

PRIJAVA NA E-NOVICE

Med prvimi bodite obveščeni o akcijah, razmerah na trgu ter ostalih ugodnostih, katere vam ponujamo.

 

Prijava

14.08.2024

Julij 2024 na finančnih trgih

Svetovni delniški trgi so julij v splošnem zaključili v zelenih številkah, pri čemer so razviti trgi presegli trge v razvoju. Sektor informacijske tehnologije je konec meseca zabeležil zdrs z upadi nekaterih podjetij z veliko tržno kapitalizacijo, ki so v zadnjih letih poganjala predvsem ameriške borze. Objava četrtletnih rezultatov Alphabeta (Google) in Microsofta je sprožila pomisleke, ali se bo obseg naložb v umetno inteligenco ujemal z donosi v bližnji prihodnosti.

 

Posledično je ameriški indeks Dow Jones julija pridobil 4,41%, medtem ko je S&P500 pridobil le 1,13%, tehnološki indeks Nasdaq Composite pa je v istem obdobju celo upadel za 0,75%.

 

Indeks cen življenjskih potrebščin (CPI) je junija v ZDA znašal 3,0%, kar je manj kot 3,3% v mesecu maju. Alternativno merilo inflacije, indeks izdatkov za osebno potrošnjo (PCE), se je v juniju znižal na 2,5% z 2.6% v predhodnem mesecu. Prva ocena rasti BDP ZDA je znašala 2,8% na letni ravni. Konec meseca je ameriška centralna banka (Fed) obrestne mere obdržala na ravni 5,50%, vendar je nakazala, da bi lahko prišlo do znižanja na naslednji seji v septembru.

 

Na ameriškem političnem parketu je medtem prišlo do potresa, saj se je aktualni predsednik Biden umaknil iz predsedniške tekme in podprl podpredsednico Kamalo Harris kot kandidatko Demokratske stranke. To je bilo na nek način pričakovano, saj so Bidnove volilne možnosti proti Trumpu utrpele udarec po slabi razpravi proti republikanskemu tekmecu, zaradi česar so voditelji ameriških Demokratov predsednika pozvali, naj opusti tekmo. V prvih 24 urah po potrditvi je kampanja Harris-ova s strani malih donatorjev zbrala največ denarja v zgodovini ameriških predsedniških volitev.

 

Tudi evropski borzni indeksi so v glavnem zrasli, denimo nemški DAX (+1,95%) in francoski CAC (+0,70%). Francija je julija beležila popravek donosnosti po slabšem juniju, ki je bil posledica zapletenega izida francoskih parlamentarnih volitev. Po drugi strani pa je kombinirani indeks Eurostoxx 50 padel za 0,43%, deloma zato, ker je usmerjen v delnice z najvišjo tržno kapitalizacijo, ki so zaključile večinoma v rdečem, pod vtisom padca ameriškega tehnološkega indeksa Nasdaq.

 

Rast BDP evroobmočja je v 2. četrtletju 2024 znašala 0,3% glede na četrtletje pred tem. Slabo se godi predvsem Nemčiji, saj beleži 0,1-odstotni padec BDP. Letna inflacija v evrskem območju julija znaša 2,6%, v primerjavi z junijskih 2,5%. Evropska centralna banka (ECB) je obrestne mere po pričakovanjih ohranila na ravni 4,50%. Guvernerka ECB Christine Lagarde je dejala, da je odločitev o morebitnem zmanjšanju septembra odvisna od novih makroekonomskih podatkov, ki bodo objavljeni do takrat.

 

Delnice v Združenem kraljestvu so se julija dobro odrezale, saj se je indeks FTSE povzpel za 2,50%.  Zmaga laburistov na splošnih volitvah v začetku meseca je očitno pomagala spodbuditi upanje na trajnejše okrevanje domačega gospodarstva.

 

Japonski delniški trg je zaznamovala višja volatilnost. V začetku julija je najprej dosegel zgodovinsko najvišjo vrednost, nato pa začel korekcijo. Lokalna valuta jen se je do konca julija okrepila s 162 jenov na 150 jenov za ameriški dolar. Posledično je apreciacija jena vplivala na izvoznike, kot so avtomobili, tehnologija in stroji, zaradi pomislekov glede negativnih vplivov rasti valute na njihov dobiček. Indeks Nikkei je posledično do konca julija zaključil 1,22% nižje.

 

Dogajanje na trgih povzema Rudy Marchant, vodja službe za upravljanje naložb.
 

Dodajamo pregled ključnih finančnih kategorij (julij 2024). Več o dogajanju na trgih lahko preberete v rubriki Strokovni članki. Informacije o poslovanju skladov lahko pridobite v mesečnih poročilih.