NOVICE
PRIJAVA NA E-NOVICE
Med prvimi bodite obveščeni o akcijah, razmerah na trgu ter ostalih ugodnostih, katere vam ponujamo.
September 2024 na finančnih trgih
Svetovni delniški trgi so bili septembra in v tretjem četrtletju leta v glavnem pozitivni. Za razliko od prejšnjih četrtletij je sektor informacijske tehnologije zaostajal za drugimi sektorji, saj se je navdušenje nad umetno inteligenco nekoliko ohladilo po poročilih o dobičkih podjetij, kot so Alphabet, Microsoft in Nvidia. Kratkoročne stopnje rasti, ki so nižje od pričakovane, in visoki izdatki za kapitalske naložbe so bili marsikaterem vlagatelju opozorilo, da gre za bolj dolgoročno tekmo od prvotno pričakovane.
Slabše poročilo o novih delovnih mestih v ZDA v začetku avgusta je sprožilo močan, vendar kratkotrajen popravek svetovnih delniških indeksov. Do konca septembra je bil popravek že nadoknaden. Tudi energetski sektor je v 3. četrtletju zaostal za ostalimi, saj je cena nafte (terminske pogodbe na nafto WTI) padla za 16,4% na 68,17$ za sod zaradi večje ponudbe in manjšega povpraševanja. Po iranskem raketnem napadu na Izrael 1. oktobra so se napetosti na Bližnjem vzhodi ponovno razplamtele in vplivale na vnovično rast cene nafte.
V ZDA so indeksi Dow Jones, S&P500 in Nasdaq Composite septembra pridobili 1,85%, 2,02% in 2,68%. V celotnem tretjem četrtletju so ti indeksi pridobili 8,21%, 5,53% oziroma 2,57%, kar kaže, kako so bolj tradicionalne delnice indeksa Dow Jones presegle delnice tehnološko usmerjenega indeksa Nasdaq.
Letna rast BDP v ZDA se je ponovno povečala z 1,4% v drugem četrtletju na 3,0% v tretjem. Stopnja brezposelnosti, ki se je julija dvignila precej nad pričakovanja na 4,3%, se je spet znižala in ustalila na 4,1%. Medtem se je splošna inflacija znižala na 2,4%, medtem ko osnovna inflacija (core inflation) trmasto vztraja na 3,3%. Kljub temu je ameriška centralna banka sledila stopinjam ECB in prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 0,50 odstotne točke. Močnejše znižanje od pričakovanega, kateremu je eden od članov Odbora guvernerjev celo nasprotoval, povzroča zaskrbljenost, da bi lahko inflacija spet začela naraščati, vendar je trg kljub temu zaenkrat to potezo pozitivno sprejel. Znižanje obrestne mere je vplivalo tudi na ceno zlata, ki je doseglo novo najvišjo vrednost vseh časov ion sicer skoraj 2.700 USD za unčo. Septembra je torej zlato pridobilo 5,70%, v celotnem tretjem četrtletju pa 13,67%. Po drugi strani pa je dolar v tretjem četrtletju zdrsnil za 3,93% proti evru.
V Evropi so delniški indeksi prav tako rasli, pri čemer je nemški DAX presegel druge glavne evropske indekse. Septembra so DAX, CAC in Eurostoxx pridobili 2,21%, 0,06% oziroma 0,87%. V tretjem četrtletju rast teh istih indeksov znaša 6,44%, 2,09% oziroma 2,17%.
Letna rast BDP evrskega območja se je v drugem četrtletju znižala na 0,2% (iz 0,3% v prvem četrtletju), pri čemer se največje gospodarstvo (Nemčija) trudi, da bi se izognilo recesiji. Septembra je ECB že drugič znižala svojo obrestno mero za depozite pri centralni banki, in sicer s 3,75% na 3,50%. Ta mesec se pričakuje še eno znižanje na 3,25%. Glavna skrb ECB ni več inflacija, saj se je ta prvič po letu 2021 znižala pod 2%. Tudi osnovna inflacija (core inflation) se še naprej vztrajno znižuje in je septembra znašala 2,7%.
Izstopajoči zmagovalec meseca septembra pa je bil kitajski delniški trg. Po tem, ko je kitajska vlada napovedala velik sveženj fiskalnih in monetarnih spodbujevalnih ukrepov za spodbujanje gospodarske rasti je to povzročilo ogromen priliv tujega kapitala v njihove delnice. Posledično je indeks Hang Seng septembra pridobil izjemnih 17,48%. Glede na to, da so kitajske in hongkonške delnice že več let zaostajale za drugimi trgi, so še vedno precej pod najvišjimi vrednostmi, doseženimi v letih 2018 in 2021. Nadaljnja rast bo odvisna od tega, ali bodo oblasti nadaljevale v smeri dodatnih spodbujevalnih ukrepov in s tem ohranjale pozitivni moment trga.
Dogajanje na trgih povzema Rudy Marchant, vodja službe za upravljanje naložb.
Dodajamo pregled ključnih finančnih kategorij (september 2024). Več o dogajanju na trgih lahko preberete v rubriki Strokovni članki. Informacije o poslovanju skladov lahko pridobite v mesečnih poročilih.