NOVICE

PRIJAVA NA E-NOVICE

Med prvimi bodite obveščeni o akcijah, razmerah na trgu ter ostalih ugodnostih, katere vam ponujamo.

 

Prijava

15.11.2024

Oktober 2024 na finančnih trgih

Delniški indeksi razvitih trgov so mesec oktober večinoma zaključili v rdečem območju. Pravzaprav je bil pretežni del meseca pozitiven, padec pa se je nato zgodil zadnji dan, ki je bil v Sloveniji tudi praznik. Finančne in komunikacijske storitve sta bila najmočnejša sektorja, nepremičnine, surovine in zdravstvo pa najšibkejši.

 

Ameriški indeks Dow Jones Industrial average je v oktobru zdrsnil za 1,3%, S&P500 za 0,99%, Nasdaq pa je izgubil malce manj, in sicer 0,5%. Relativno močno, skoraj za 3%,  se je okrepila vrednost ameriškega dolarja proti evru. Slabe 4% je pridobila tudi cena sodčka nafte WTI, nekje v tem rangu rasti pa se nahajata tudi mesečna premika cene srebra in zlata. Umiritev rasti borz in previdnost je bila tudi posledica bližanja datuma predsedniških volitev v ZDA, katerih rezultat je danes že znan.

 

V Evropi je večji padec zabeležil francoski indeks CAC40 (-3,7%), kombinirani Eurostoxx je zdrsnil za 3,3%, nemški DAX pa za 1,3%. Slovenski indeks SBITOP je pozitivno odstopal, saj je pridobil 1,26%. Tudi evropski borzni indeksi so bili pod pritiskom ameriškega predvolilnega dogajanja, eden od kandidatom namreč uporablja relativno grobo predvolilno retoriko glede omejevanja dostopa na pomemben ameriški trg.

 

V skladu s pričakovanji je 17. oktobra Evropska centralna banka znova znižala ključne obrestne mere za 0,25 odstotne točke. Obrestna mera za depozite bank pri centralni banki sedaj znaša 3,25% letno. Zahtevani donosi na dolgoročne ameriške obveznice medtem naraščajo in so se do konca oktobra pri desetletni obveznici povzpeli iz 3,7% na 4,3% letno. Kaže, da pri vlagateljih narašča negotovost glede bodočega razvoja na področju inflacije in proračunskega primanjkljaja, ne glede na dejstvo, da ameriška centralna banka Federal Reserve ohranja svojo pot zniževanja obrestnih mer nespremenjeno.

 

Trgi v razvoju so bili oktobra prav tako negativni, deloma zaradi previdnosti glede ameriških predsedniških volitev, deloma zaradi krepitve ameriškega dolarja. Privid potencialnih trgovinskih vojn ne vzbuja zaupanja vlagateljem v trge v razvoju, kljub temu da so ti glede na kazalnike vrednotenj večinoma cenejši in torej privlačnejši od razvitih trgov. Indeks Hang Seng v Hong Kongu je zdrsnil za 3,7%, indijski Sensex je na mesečni ravni oktobra izgubil kar 5,8%, MSCI Mexico prav tako cca 5%,  brazilski Bovespa pa 1,6%.

 

Dogajanje na trgih povzema Peter Mizerit, vodja službe za upravljanje s tveganji.
 

Dodajamo pregled ključnih finančnih kategorij (oktober 2024). Več o dogajanju na trgih lahko preberete v rubriki Strokovni članki. Informacije o poslovanju skladov lahko pridobite v mesečnih poročilih.